           Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > DS2770AE-025
DS2770AE+025
Part Number: DS2770AE+025
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > DS2770AE-025
Qty Available:
Description: Battery Monitor and Charge Controller Li/NiMH Cell 25mOhm 2.7V to 5.5V 16-Pin TSSOP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DS2770AE+025 Available.
Battery Monitor and Charge Controller Li/NiMH Cell 25mOhm 2.7V to 5.5V 16-Pin TSSOP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 16
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Operating Supply Voltage 5.5 V
Output Voltage 4.1 V