Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS26C32ATMX-NOPB
DS26C32ATMX/NOPB
| Part Number: | DS26C32ATMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS26C32ATMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Quad Differential Line eceivers 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS26C32ATMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Quad Differential Line eceivers 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 547.485991 mg |
| Interface | RS-422 |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Drivers | 0 |
| Number of Receivers | 4 |
| Operating Supply Current | 23 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments DS26C32ATMX/NOPB
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS26C32ATMX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
How many drivers does the product have?
What is the product's technical interface?
What is the minimum operating temperature for the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








