Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS2484R-T
DS2484R+T
| Part Number: | DS2484R+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS2484R-T |
| Qty Available: | |
| Description: | DS2484 Series 5.25 V 100 kbps 695.7 mW I2C-to-1-Wire Bridge Device - SOT-23-6 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS2484R-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DS2484 Series 5.25 V 100 kbps 695.7 mW I2C-to-1-Wire Bridge Device - SOT-23-6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Interface | I2C |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 695.7 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices DS2484R+T
| Datasheet | View & Download DS2484R-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DS2484R-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DS2484R-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DS2484R-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
Is the product currently in stock?
Are there any alternative parts available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





