           Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > DS1868-50-
DS1868-50+
Part Number: DS1868-50+
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > DS1868-50-
Qty Available:
Description: Digital Potentiometer, 50000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, CMOS, PDIP14
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DS1868-50+ Available.
Digital Potentiometer, 50000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, CMOS, PDIP14
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Number of Pins 14
Composition Potentiometer
Interface Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 400 µA
Number of Circuits 2
Number of Positions 256
Number of Taps 256
Resistance 50 kΩ
Temperature Coefficient 750 ppm/°C
Tolerance 20 %