           Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > DS1845E-100-
DS1845E-100+
Part Number: DS1845E-100+
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > DS1845E-100-
Qty Available:
Description: Digital Potentiometer 100POS/256POS 100k Ohm 2Pot 14-Pin TSSOP Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DS1845E-100+ Available.
Digital Potentiometer 100POS/256POS 100k Ohm 2Pot 14-Pin TSSOP Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Number of Pins 14
Composition Potentiometer
Interface I2C
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 40 µA
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance 100 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 750 ppm/°C
Tolerance 20 %