DS1845E-010+T&R
Part Number: DS1845E-010+T&R
Manufacturer: Analog Devices
Qty Available:
Description: Digital Potentiometer 10kOhm 100/256POS Non-Volatile Linear 14-Pin TSSOP T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DS1845E-010+T&R Available.
Digital Potentiometer 10kOhm 100/256POS Non-Volatile Linear 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSSOP
Contact Plating Tin
Number of Pins 14
Composition Potentiometer
Interface I2C
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Current 500 µA
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 500 µA
Number of Channels 356
Number of Circuits 2
Operating Supply Voltage 5 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Resistance 10 kΩ
Temperature Coefficient 750 ppm/°C
Tolerance 20 %