           Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > DS1804Z-100-
DS1804Z-100+
Part Number: DS1804Z-100+
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > DS1804Z-100-
Qty Available:
Description: DS1804 Series 100 Tabs Up-Down/Increment Control 100 kOhm Digital POT - SOIC-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DS1804Z-100+ Available.
DS1804 Series 100 Tabs Up-Down/Increment Control 100 kOhm Digital POT - SOIC-8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Number of Pins 8
Composition Potentiometer
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 400 µA
Number of Channels 100
Number of Circuits 1
Number of Positions 100
Number of Taps 100
Resistance 100 kΩ
Temperature Coefficient 750 ppm/°C
Tolerance 20 %
Height 1.5 mm
Length 5 mm
Width 4 mm