Integrated Circuits (ICs) > DRV8834PWPR
DRV8834PWPR
| Part Number: | DRV8834PWPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > DRV8834PWPR |
| Qty Available: | |
| Description: | 11-V, 1.5-A, dual H-bridge or stepper motor driver with 1/32 microstep indexer 24-HTSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > DRV8834PWPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
11-V, 1.5-A, dual H-bridge or stepper motor driver with 1/32 microstep indexer 24-HTSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Logic Function | AND |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Operating Supply Voltage | 10.8 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments DRV8834PWPR
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DRV8834PWPR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8834PWPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the stock availability of the DRV8834PWPR?
What are the technical specifications of the DRV8834PWPR?
Are there any alternate parts available for the DRV8834PWPR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



