Integrated Circuits (ICs) > DRV8701PRGET
DRV8701PRGET
| Part Number: | DRV8701PRGET |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > DRV8701PRGET |
| Qty Available: | |
| Description: | Brushed DC Motor Full-Bridge Gate Driver / IC MOTOR GATE DVR DC 24VQFN |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > DRV8701PRGET Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Brushed DC Motor Full-Bridge Gate Driver / IC MOTOR GATE DVR DC 24VQFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Interface | PWM |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1 mm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 880 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments DRV8701PRGET
| Technical Drawing | View & Download DRV8701PRGET Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DRV8701PRGET Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DRV8701PRGET Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DRV8701PRGET Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8701PRGET Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the DRV8701PRGET?
What is the voltage range supported by the DRV8701PRGET?
What is the package type of the DRV8701PRGET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

