Integrated Circuits (ICs) > DRV8303DCAR
DRV8303DCAR
| Part Number: | DRV8303DCAR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > DRV8303DCAR |
| Qty Available: | |
| Description: | 65-V max 3-phase gate driver with current shunt amplifiers & SPI 48-HTSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > DRV8303DCAR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
65-V max 3-phase gate driver with current shunt amplifiers & SPI 48-HTSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Interface | SPI |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments DRV8303DCAR
| Technical Drawing | View & Download DRV8303DCAR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DRV8303DCAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8303DCAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8303DCAR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DRV8303DCAR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DRV8303DCAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download DRV8303DCAR Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
