Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83849IVSX-NOPB
DP83849IVSX/NOPB
| Part Number: | DP83849IVSX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83849IVSX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet TXRX Single Chip 2-Port 3.3V 10Mbps/100Mbps 80-Pin TQFP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83849IVSX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet TXRX Single Chip 2-Port 3.3V 10Mbps/100Mbps 80-Pin TQFP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Cable Length | 137 m |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 12 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Cable Length | 137 m |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Texas Instruments DP83849IVSX/NOPB
| Technical Drawing | View & Download DP83849IVSX-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DP83849IVSX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83849IVSX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83849IVSX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DP83849IVSX-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DP83849IVSX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83849IVSX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83849IVSX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


