Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83849IDVS-NOPB
DP83849IDVS/NOPB
| Part Number: | DP83849IDVS/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83849IDVS-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Industrial temperature, dual-port 10/100-Mbps Ethernet PHY transceiver with fiber support 80-TQFP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83849IDVS-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Industrial temperature, dual-port 10/100-Mbps Ethernet PHY transceiver with fiber support 80-TQFP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 594 mW |
| Max Supply Current | 180 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Cable Length | 137 m |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Texas Instruments DP83849IDVS/NOPB
| Technical Drawing | View & Download DP83849IDVS-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DP83849IDVS-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83849IDVS-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83849IDVS-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83849IDVS-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the temperature range of this product?
How many ports does this Ethernet PHY transceiver have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



