Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83848IVV-NOPB
DP83848IVV/NOPB
| Part Number: | DP83848IVV/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83848IVV-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | PHY 1-CH 10Mbps/100Mbps 3.3V Automotive 48-Pin LQFP Tray / IC TXRX ETHERNET PHYTER 48-LQFP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83848IVV-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PHY 1-CH 10Mbps/100Mbps 3.3V Automotive 48-Pin LQFP Tray / IC TXRX ETHERNET PHYTER 48-LQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Number of Terminals | 48 |
| Weight | 181.692094 mg |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 267 mW |
| Max Supply Current | 92 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 92 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Cable Length | 150 m |
| Height | 0 m |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Width | 7 mm |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Number of Terminals | 48 |
| Weight | 181.692094 mg |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 267 mW |
| Max Supply Current | 92 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 92 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Cable Length | 150 m |
| Height | 0 m |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Texas Instruments DP83848IVV/NOPB
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







