Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83630SQE-NOPB
DP83630SQE/NOPB
| Part Number: | DP83630SQE/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83630SQE-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Integrated Circuit Transceiver Ethernet Controller, 10/100Mbps, 3.3V, -40+85 deg.C, SMD, WQFN48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83630SQE-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Integrated Circuit Transceiver Ethernet Controller, 10/100Mbps, 3.3V, -40+85 deg.C, SMD, WQFN48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 290 mW |
| Max Supply Current | 10 µA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 105 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Cable Length | 150 m |
| Height | 800 µm |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 7 mm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 290 mW |
| Max Supply Current | 10 µA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 105 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Cable Length | 150 m |
| Height | 800 µm |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Texas Instruments DP83630SQE/NOPB
| Technical Drawing | View & Download DP83630SQE-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DP83630SQE-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DP83630SQE-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DP83630SQE-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83630SQE-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





