Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83620SQ-NOPB
DP83620SQ/NOPB
| Part Number: | DP83620SQ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83620SQ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Industrial temperature, 10/100-Mbps Ethernet PHY transceiver with JTAG & fiber support 48-WQFN -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DP83620SQ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Industrial temperature, 10/100-Mbps Ethernet PHY transceiver with JTAG & fiber support 48-WQFN -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 290 mW |
| Max Supply Current | 105 mA |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 105 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Cable Length | 150 m |
| Height | 800 µm |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 7 mm |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 290 mW |
| Max Supply Current | 105 mA |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 105 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Cable Length | 150 m |
| Height | 800 µm |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Texas Instruments DP83620SQ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download DP83620SQ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DP83620SQ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DP83620SQ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DP83620SQ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DP83620SQ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the key features of the Texas Instruments DP83620SQ/NOPB?
What are the technical specifications of the Texas Instruments DP83620SQ/NOPB?
Are there any alternate parts available for the Texas Instruments DP83620SQ/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

