Electronic Component
DM74LS02M
| Part Number: | DM74LS02M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has Texas Instruments Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 4 |
| Propagation Delay | 18 ns |
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What are the compliance standards or regulations met by the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.