Connectors > Memory Connectors > DM3BT-DSF-PEJS
DM3BT-DSF-PEJS
| Part Number: | DM3BT-DSF-PEJS |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > Memory Connectors > DM3BT-DSF-PEJS |
| Qty Available: | |
| Description: | Memory Card Connectors MICRO SD CD CONN REV SMT PUSHPUSH |
PCX has Hirose Connectors > Memory Connectors > DM3BT-DSF-PEJS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Memory Card Connectors MICRO SD CD CONN REV SMT PUSHPUSH
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Connector Type | Connector, Socket |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Female |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Memory Type | FLASH |
| Manufacturer Package Identifier | DM3BT-DSF-PEJS |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Plating Thickness | 30 nm |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Contact Pitch | 1.1 mm |
| Depth | 1.83 mm |
| Height | 1.83 mm |
| Length | 13.85 mm |
| Pitch | 1.1 mm |
| Width | 16.05 mm |
Documentation for Hirose DM3BT-DSF-PEJS
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
| Datasheet | View & Download DM3BT-DSF-PEJS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the pitch of the connector?
What is the contact material and plating of the connector?
What is the maximum operating temperature of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

