Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DG469EY-T1-E3
DG469EY-T1-E3
| Part Number: | DG469EY-T1-E3 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DG469EY-T1-E3 |
| Qty Available: | |
| Description: | DG469EY-T1-E3; Analogue Switch Single SPDT; 12 V; 8-Pin SOIC |
PCX has Vishay Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DG469EY-T1-E3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DG469EY-T1-E3; Analogue Switch Single SPDT; 12 V; 8-Pin SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Current | 6 µA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 3 µA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Resistance | 8 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 108 ns |
| Turn-On Delay Time | 166 ns |
| Height | 1.55 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Vishay DG469EY-T1-E3
| Datasheet | View & Download DG469EY-T1-E3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
How many pins does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



