DF71253N50FPV#Z1
Part Number: DF71253N50FPV#Z1
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: MCU 32-bit SuperH SH-2 RISC 128KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DF71253N50FPV#Z1 Available.
MCU 32-bit SuperH SH-2 RISC 128KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 64
Frequency 50 MHz
Interface SCI, UART
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 4 V
Number of Timers/Counters 1
Number of UART Channels 3
Operating Supply Voltage 5 V