DF2378RVFQ34V
Part Number: DF2378RVFQ34V
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: MCU 16-bit/32-bit H8S CISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin PQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DF2378RVFQ34V Available.
MCU 16-bit/32-bit H8S CISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin PQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Access Time 34 µs
Frequency 34 MHz
Interface I2C, IrDA, SCI
Max Frequency 33 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of I/Os 96
Number of Programmable I/O 96
Number of Timers/Counters 10
Operating Supply Voltage 3.3 V