Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCR010505U
DCR010505U
| Part Number: | DCR010505U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCR010505U |
| Qty Available: | |
| Description: | Miniature, 1W Isolated Regulated DC/DC Converters 12-SOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCR010505U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Miniature, 1W Isolated Regulated DC/DC Converters 12-SOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 12 |
| Current - Output 1 | 200 mA |
| Features | OTP, SCP |
| Frequency | 400 kHz |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Output Power | 1 W |
| Max Output Voltage | 5.1 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 4.9 V |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Power | 1 W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Quiescent Current | 25 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 880 kHz |
| Topology | Boost |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments DCR010505U
| Technical Drawing | View & Download DCR010505U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCR010505U Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










