Integrated Circuits (ICs) > DCP022415DU-1K
DCP022415DU/1K
| Part Number: | DCP022415DU/1K |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > DCP022415DU-1K |
| Qty Available: | |
| Description: | Miniature, 2W Isolated Unregulated DC/DC Converters 12-SOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > DCP022415DU-1K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Miniature, 2W Isolated Unregulated DC/DC Converters 12-SOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 12 |
| Current - Output 1 | 66 mA |
| Current - Output 2 | 60 mA |
| Efficiency | 79 % |
| Features | OTP |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Input Voltage | 26.4 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 66 mA |
| Max Output Power | 2 W |
| Max Output Voltage | 15.75 V |
| Max Power Dissipation | 480 mW |
| Min Input Voltage | 21.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 14.25 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 66 mA |
| Output Power | 2 W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15.8 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Rating | 2 W |
| Quiescent Current | 16 mA |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Topology | Push-Pull |
| Voltage - Output 1 | 15 V |
| Voltage - Output 2 | -15 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments DCP022415DU/1K
| Datasheet | View & Download DCP022415DU-1K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DCP022415DU-1K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCP022415DU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP022415DU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP022415DU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP022415DU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP022415DU-1K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments DCP022415DU/1K?
What is the input voltage for DCP022415DU/1K?
What is the output voltage for DCP022415DU/1K?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




