Integrated Circuits (ICs) > DCP020505U-1K
DCP020505U/1K
| Part Number: | DCP020505U/1K |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > DCP020505U-1K |
| Qty Available: | |
| Description: | Miniature, 2W Isolated Unregulated DC/DC Converters 12-SOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > DCP020505U-1K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Miniature, 2W Isolated Unregulated DC/DC Converters 12-SOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 12 |
| Current - Output 1 | 400 mA |
| Efficiency | 80 % |
| Features | OTP |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Output Power | 2 W |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Max Power Dissipation | 90 mW |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 4.75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Power | 2 W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Rating | 2 W |
| Quiescent Current | 18 mA |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Topology | Boost, Push-Pull |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 12 |
| Current - Output 1 | 400 mA |
| Efficiency | 80 % |
| Features | OTP |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Output Power | 2 W |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Max Power Dissipation | 90 mW |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 4.75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Power | 2 W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Rating | 2 W |
| Quiescent Current | 18 mA |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Topology | Boost, Push-Pull |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments DCP020505U/1K
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DCP020505U-1K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DCP020505U-1K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP020505U-1K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments DCP020505U/1K?
What is the input voltage range for the DC/DC converter?
What is the output voltage of the DC/DC converter?
What is the maximum output power of the DC/DC converter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




