Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010515BP-U
DCP010515BP-U
| Part Number: | DCP010515BP-U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010515BP-U |
| Qty Available: | |
| Description: | Miniature, 1W Isolated Unregulated DC/DC Converters 7-SOP -40 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010515BP-U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Miniature, 1W Isolated Unregulated DC/DC Converters 7-SOP -40 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 7 |
| Current - Output 1 | 67 mA |
| Efficiency | 82 % |
| Features | OTP, SCP |
| Frequency | 800 kHz |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 5 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 67 mA |
| Max Output Power | 1 W |
| Max Output Voltage | 15.75 V |
| Max Power Dissipation | 510 mW |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 14.25 V |
| Nominal Output Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 67 mA |
| Output Power | 1 W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Rating | 1 W |
| Quiescent Current | 34 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Topology | Boost, Push-Pull |
| Voltage | 5 V |
| Voltage - Output 1 | 15 V |
| Depth | 19.69 mm |
| Height | 5.33 mm |
| Length | 19.18 mm |
| Thickness | 3.94 mm |
| Width | 6.61 mm |
Documentation for Texas Instruments DCP010515BP-U
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DCP010515BP-U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010515BP-U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments DCP010515BP-U?
What is the input voltage of Texas Instruments DCP010515BP-U?
What is the output voltage of Texas Instruments DCP010515BP-U?
What is the maximum output power of Texas Instruments DCP010515BP-U?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






