Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010512DBP
DCP010512DBP
| Part Number: | DCP010512DBP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010512DBP |
| Qty Available: | |
| Description: | DC to DC Converter Dual Step Up 4.5 Volt to 5.5 Volt 7-Pin PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010512DBP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC to DC Converter Dual Step Up 4.5 Volt to 5.5 Volt 7-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 7 |
| Ambient Temperature Range High | 100 °C |
| Current - Output 1 | 41 mA |
| Current - Output 2 | 40 mA |
| Efficiency | 82 % |
| Features | OTP, SCP |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 41 mA |
| Max Output Power | 970 mW |
| Max Output Voltage | 12.6 V |
| Max Power Dissipation | 960 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 11.4 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 40 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 41 mA |
| Output Power | 1 W |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 40 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Topology | Boost, Push-Pull |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Voltage - Output 2 | -12 V |
| Height | 5.33 mm |
| Length | 19.18 mm |
| Thickness | 3.94 mm |
| Width | 6.61 mm |
Documentation for Texas Instruments DCP010512DBP
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DCP010512DBP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCP010512DBP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the input voltage range of the converter?
How many outputs does the converter have?
What is the maximum output current of the converter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










