Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010505P-U
DCP010505P-U
| Part Number: | DCP010505P-U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010505P-U |
| Qty Available: | |
| Description: | Miniature 5V Input, 1W Isolated Unregulated DC/DC Converters 7-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCP010505P-U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Miniature 5V Input, 1W Isolated Unregulated DC/DC Converters 7-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5 V |
| Height | 5.33 mm |
| Length | 18.7 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments DCP010505P-U
| Datasheet | View & Download DCP010505P-U Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DCP010505P-U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCP010505P-U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the input voltage range of the DC/DC converter?
What is the output voltage of the DC/DC converter?
What is the maximum output current of the DC/DC converter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
