Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCH010512DN7
DCH010512DN7
| Part Number: | DCH010512DN7 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCH010512DN7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Module DC-DC 5VIN 2-OUT 12V/-12V 0.042A/-0.042A 1W 5-Pin SIP Module Tray |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > DCH010512DN7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Module DC-DC 5VIN 2-OUT 12V/-12V 0.042A/-0.042A 1W 5-Pin SIP Module Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Number of Pins | 5 |
| Current - Output 1 | 42 mA |
| Current - Output 2 | 42 mA |
| Efficiency | 75 % |
| Frequency | 70 kHz |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 3 kV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 42 mA |
| Max Output Power | 1 W |
| Max Output Voltage | 12.6 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 11.4 V |
| Nominal Output Voltage | -12.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 42 mA |
| Output Power | 1 W |
| Output Voltage | 12 V |
| Power Rating | 1 W |
| Schedule B | 8504409580 |
| Topology | Boost, Push-Pull |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Voltage - Output 2 | -12 V |
| Depth | 19.56 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 10.15 mm |
| Width | 7.62 mm |
Documentation for Texas Instruments DCH010512DN7
| Technical Drawing | View & Download DCH010512DN7 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DCH010512DN7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCH010512DN7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCH010512DN7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCH010512DN7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download DCH010512DN7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments DCH010512DN7?
What is the input voltage range for Texas Instruments DCH010512DN7?
What is the output voltage for Texas Instruments DCH010512DN7?
What is the maximum output current for Texas Instruments DCH010512DN7?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
