           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > Cosel-ZUS1R52412
Cosel ZUS1R52412
Part Number: Cosel ZUS1R52412
Manufacturer: Cosel
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > Cosel-ZUS1R52412
Qty Available:
Description: 1.5W 24V to 12V 2: 1 Regulated DIP DC/DC Converter
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Cosel ZUS1R52412 Available.
1.5W 24V to 12V 2: 1 Regulated DIP DC/DC Converter
Weight 10.000011 g
Current - Output 1 130 mA
Input Current 92 mA
Isolation Isolated
Isolation Voltage 500 V
Max Operating Temperature 71 °C
Min Operating Temperature -20 °C
Nominal Input Voltage 24 V
Number of Outputs 1
Output Current 3 A
Output Power 1.5 W
Output Voltage 12 V
Voltage - Output 1 12 V
Depth 7 mm
Height 7.112 mm
Length 27.432 mm
Width 18.034 mm