           Power Products > Power Supply Modules > Cosel-PBA1000F-24
Cosel PBA1000F-24
Part Number: Cosel PBA1000F-24
Manufacturer: Cosel
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Cosel-PBA1000F-24
Qty Available:
Description: PBA1000 Series 1056 W Single Output 24 V AC/DC Enclosed Type Power Supply
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Cosel PBA1000F-24 Available.
PBA1000 Series 1056 W Single Output 24 V AC/DC Enclosed Type Power Supply
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 100
Mount Panel
Weight 2.2 kg
Current - Output 1 44 A
Efficiency 86 %
Max Operating Temperature 71 °C
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Outputs 1
Output Current 44 A
Output Power 1.056 kW
Output Voltage 24 V
Voltage - Output 1 24 V
Depth 150 mm
Height 61 mm
Length 240 mm
Width 110 mm