           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > Cosel-MGS152405
Cosel MGS152405
Part Number: Cosel MGS152405
Manufacturer: Cosel
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > Cosel-MGS152405
Qty Available:
Description: Module DC-DC 24VIN 1-OUT 5V 3A 15W 6-Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Cosel MGS152405 Available.
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 5V 3A 15W 6-Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount PCB, Through Hole
Weight 19.999993 g
Current - Output 1 3 A
Efficiency 89 %
Isolation Isolated
Isolation Voltage 1.5 kV
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Nominal Input Voltage 24 V
Number of Outputs 1
Output Current 3 A
Output Power 15 W
Output Voltage 5 V
Voltage - Output 1 5 V
Depth 9.9 mm
Height 9.906 mm
Length 25.4 mm
Width 25.4 mm