           Integrated Circuits (ICs) > Memory > CY7C1354A-166BGC
CY7C1354A-166BGC
Part Number: CY7C1354A-166BGC
Manufacturer: Rochester Electronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > CY7C1354A-166BGC
Qty Available:
Description: 256K X 36 Zbt SRAM 3.6 Ns PBGA119
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CY7C1354A-166BGC Available.
256K X 36 Zbt SRAM 3.6 Ns PBGA119
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 119
Access Time 3.6 ns
Density 9 Mb
Frequency 166 MHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.47 V
Memory Size 8.6 MB
Memory Type RAM, SRAM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3.14 V
Nominal Supply Current 480 mA
Operating Supply Voltage 3.3 V