Integrated Circuits (ICs) > CSD95372BQ5MCT
CSD95372BQ5MCT
| Part Number: | CSD95372BQ5MCT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > CSD95372BQ5MCT |
| Qty Available: | |
| Description: | 60A Synchronous Buck NexFET Smart Power Stage with Dual Cool package 12-VSON-CLIP -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > CSD95372BQ5MCT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
60A Synchronous Buck NexFET Smart Power Stage with Dual Cool package 12-VSON-CLIP -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Length | 6 mm |
| Thickness | 980 µm |
| Width | 5 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Length | 6 mm |
| Thickness | 980 µm |
| Width | 5 mm |
Documentation for Texas Instruments CSD95372BQ5MCT
| Datasheet | View & Download CSD95372BQ5MCT Datasheet |
| Datasheet | View & Download CSD95372BQ5MCT Datasheet |
| Datasheet | View & Download CSD95372BQ5MCT Datasheet |
| Datasheet | View & Download CSD95372BQ5MCT Datasheet |
| Datasheet | View & Download CSD95372BQ5MCT Datasheet |
| Datasheet | View & Download CSD95372BQ5MCT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

