           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CRCW06035K23FKTA
CRCW06035K23FKTA
Part Number: CRCW06035K23FKTA
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CRCW06035K23FKTA
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0603 5.23K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CRCW06035K23FKTA Available.
Res Thick Film 0603 5.23K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Lead, Tin
Number of Pins 2
Weight 2.012816 mg
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 100 mW
Resistance 5.23 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Depth 850 µm
Height 508 µm
Length 1.55 mm