           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CRCW060334K0FKTA
CRCW060334K0FKTA
Part Number: CRCW060334K0FKTA
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CRCW060334K0FKTA
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 34 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CRCW060334K0FKTA Available.
SMD Chip Resistor, 34 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Lead, Tin
Number of Pins 2
Weight 2.012816 mg
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 100 mW
Resistance 34 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Depth 850 µm
Height 508 µm
Length 1.55 mm