           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CRCW0603301KFKEA
CRCW0603301KFKEA
Part Number: CRCW0603301KFKEA
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CRCW0603301KFKEA
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 301 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CRCW0603301KFKEA Available.
SMD Chip Resistor, 301 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 2.012816 mg
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 301 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Working Voltage 75 V
Depth 850 µm
Height 450 µm
Length 1.55 mm
Width 838.2 µm
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 2.012816 mg
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 301 kΩ
Schedule B 8533210045
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Working Voltage 75 V
Depth 850 µm
Height 450 µm
Length 1.55 mm