           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0603-JW-470E
CR0603-JW-470E
Part Number: CR0603-JW-470E
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0603-JW-470E
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0603 47 Ohm 5% 1/10W ¦200ppm/¦C SMD Paper Tape on Plastic Reel
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CR0603-JW-470E Available.
Res Thick Film 0603 47 Ohm 5% 1/10W ¦200ppm/¦C SMD Paper Tape on Plastic Reel
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Mount Surface Mount
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Power Rating 100 mW
Resistance 47 Ω
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Height 450 µm
Length 1.6 mm