           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0603-JW-100ELF
CR0603-JW-100ELF
Part Number: CR0603-JW-100ELF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0603-JW-100ELF
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 10 Ohm, ± 5%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CR0603-JW-100ELF Available.
SMD Chip Resistor, 10 Ohm, ± 5%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Lead, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 10 Ω
Schedule B 8533210025
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 800 µm
Height 450 µm
Length 1.6 mm