           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0402-FX-37R4GLF
CR0402-FX-37R4GLF
Part Number: CR0402-FX-37R4GLF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0402-FX-37R4GLF
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 37.4 Ohm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CR0402-FX-37R4GLF Available.
SMD Chip Resistor, 37.4 Ohm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 63 mW
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 62.5 mW
Resistance 37.4 Ω
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 50 V