           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0402-FX-3322GLF
CR0402-FX-3322GLF
Part Number: CR0402-FX-3322GLF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0402-FX-3322GLF
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 33.2 kOhm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CR0402-FX-3322GLF Available.
SMD Chip Resistor, 33.2 kOhm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 63 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 62.5 mW
Resistance 33.2 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V