           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0402-FX-1001GLF
CR0402-FX-1001GLF
Part Number: CR0402-FX-1001GLF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > CR0402-FX-1001GLF
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0402 1K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CR0402-FX-1001GLF Available.
Res Thick Film 0402 1K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 63 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 62.5 mW
Resistance 1 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 350 µm
Length 1 mm