           Power Products > Batteries and Accessories > CR-2450-G1AN
CR-2450/G1AN
Part Number: CR-2450/G1AN
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Power Products > Batteries and Accessories > CR-2450-G1AN
Qty Available:
Description: CR2450 Series Ø24.5 mm 3 V 620 mAh Non-Rechargeable Lithium Coin Cell Battery
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CR-2450/G1AN Available.
CR2450 Series Ø24.5 mm 3 V 620 mAh Non-Rechargeable Lithium Coin Cell Battery
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Chemistry/Technology Lithium
Max Operating Temperature 60 °C
Min Operating Temperature -30 °C
Number of Cells 1
Orientation Horizontal
Output Voltage 3 V
Packaging Bulk
Termination Through Hole
Voltage Rating 3 V
Depth 24.6 mm
Diameter 24.5 mm
Height 5 mm
Length 24.6 mm