Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CLV4053ATPWRG4Q1
CLV4053ATPWRG4Q1
| Part Number: | CLV4053ATPWRG4Q1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CLV4053ATPWRG4Q1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive 5-V, 2: 1 (SPDT), 3-channel analog multiplexer 16-TSSOP -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CLV4053ATPWRG4Q1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive 5-V, 2: 1 (SPDT), 3-channel analog multiplexer 16-TSSOP -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 50 MHz |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Resistance | 75 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments CLV4053ATPWRG4Q1
| Technical Drawing | View & Download CLV4053ATPWRG4Q1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CLV4053ATPWRG4Q1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CLV4053ATPWRG4Q1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CLV4053ATPWRG4Q1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CLV4053ATPWRG4Q1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the package type and dimensions of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




