           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL32A227MQVNNNE
CL32A227MQVNNNE
Part Number: CL32A227MQVNNNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL32A227MQVNNNE
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 220 uF, 6.3 V, ± 20%, X5R, 1210 [3225 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL32A227MQVNNNE Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 220 uF, 6.3 V, ± 20%, X5R, 1210 [3225 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1210
Case Code (Imperial) 1210
Case Code (Metric) 3225
Mount Surface Mount
Capacitance 220 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape (CT)
Schedule B 8532240020
Termination Wraparound
Tolerance 20 %
Voltage 6.3 V
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6.3 V
Depth 2.5 mm
Height 2.5 mm
Length 3.2 mm
Thickness 2.794 mm
Width 2.4892 mm