           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31F475ZONE
CL31F475ZONE
Part Number: CL31F475ZONE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31F475ZONE
Qty Available:
Description: Capacitor, Ceramic; 4700000pF; Multi-Layer Chip; Case 1206; -20 to +80%; 16V; Y5V
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL31F475ZONE Available.
Capacitor, Ceramic; 4700000pF; Multi-Layer Chip; Case 1206; -20 to +80%; 16V; Y5V
Material Ceramic
Capacitance 4.7 µF
Insulation Resistance 10 GΩ
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -30 °C
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Height 1.4 mm
Length 3.2 mm
Width 1.6 mm