           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31C471JBNC
CL31C471JBNC
Part Number: CL31C471JBNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31C471JBNC
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL31C471JBNC Available.
Material Ceramic
Capacitance 470 pF
Insulation Resistance 10 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Height 1.4 mm
Length 3.2 mm
Thickness 1.6 mm
Width 1.6 mm