           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31C102JBNC
CL31C102JBNC
Part Number: CL31C102JBNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31C102JBNC
Qty Available:
Description: Capacitor, Ceramic; 1000 pF; 1206; 0 ppm/ degC +30; 10000 Megohms; 50 V; -55 de
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL31C102JBNC Available.
Capacitor, Ceramic; 1000 pF; 1206; 0 ppm/ degC +30; 10000 Megohms; 50 V; -55 de
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Material Ceramic
Capacitance 1 nF
Insulation Resistance 10 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Height 1.4 mm
Length 3.2 mm
Thickness 1.6 mm
Width 1.6 mm