           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31B225KBHNNNE
CL31B225KBHNNNE
Part Number: CL31B225KBHNNNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL31B225KBHNNNE
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL31B225KBHNNNE Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Contact Plating Tin
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 2.2 µF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Digi-Reel®
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.6 mm
Height 1.4 mm
Length 3.2 mm
Thickness 1.8034 mm
Width 1.6002 mm