           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21F225ZOFNNNE
CL21F225ZOFNNNE
Part Number: CL21F225ZOFNNNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21F225ZOFNNNE
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 16 V, -20, +80%, Y5V, 0805 [2012 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21F225ZOFNNNE Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 16 V, -20, +80%, Y5V, 0805 [2012 Metric]
Mount Surface Mount
Capacitance 2.2 µF
Dielectric Y5V
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -30 °C
Schedule B 8532240020
Tolerance 80 %
Voltage 10 V
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 1.25 mm
Height 1.25 mm
Length 2 mm
Thickness 1.3462 mm
Width 1.2446 mm