           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21C470JBNC
CL21C470JBNC
Part Number: CL21C470JBNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21C470JBNC
Qty Available:
Description: Cap SMT Cer 47PF 50V 5% 0805
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21C470JBNC Available.
Cap SMT Cer 47PF 50V 5% 0805
Material Ceramic
Capacitance 47 pF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Height 1.45 mm