           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21C102JBNC
CL21C102JBNC
Part Number: CL21C102JBNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21C102JBNC
Qty Available:
Description: Capacitor, Multilayer Ceramic; 1000pF; Chip; Case 0805; 0+/-30ppm/degC, COG; +/-5%; 50
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21C102JBNC Available.
Capacitor, Multilayer Ceramic; 1000pF; Chip; Case 0805; 0+/-30ppm/degC, COG; +/-5%; 50
Case/Package 0805
Case Code (Metric) 0805
Material Ceramic
Capacitance 1 nF
Insulation Resistance 10 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Height 1.45 mm
Length 2 mm